powrót

Słupek stały czy ruchomy

Słupek stały czy ruchomy?
 
Jak sama nazwa wskazuje, w ruchomym słupku mamy styczność z ruchomymi elementami konstrukcji okiennej, które są trwale połączone z jedną z ram skrzydła okiennego. Pozwala to na nakładanie się na siebie części przylg skrzydeł.W celu uzyskania takiego efektu zastosowanie ma tylko jedna klamka, a otworzenie drugiego skrzydła wymaga, po otworzeniu pierwszego, odblokowania zaczepów znajdujących się wewnątrz ramy skrzydła.
 
Najpopularniejsze jednak są słupki stałe, z uwagi na wzmacnianie konstrukcji stolarki. Dzięki stałemu elementowi połączonemu z ramą okienną, zachowana jest większa statyka i tym samym konstrukcja jest odporniejsza na działanie silnego wiatru lub próby włamania. Również dzięki dokładniejszemu doszczelnieniu, okno ze stałym słupkiem posiada lepsze właściwości akustyczne oraz jest mniej podatne na infiltrację wody i powietrza.
W takim rozwiązaniu każde skrzydło działa niezależne, co pozwala na zastosowanie mechanizmu uchylno-rozwiernego w obu skrzydłach (przy okach dwuskrzydłowych).
 
Dlaczego więc zdecydować się na słupek ruchomy, który wymaga określenia, które skrzydło jest aktywne (zwykle uchylno-rozwierne) i może się otwierać niezależnie, a które bierne, gdzie dostęp do zaczepów otwierających je znajduje się wewnątrz skrzydła (tylko rozwierne – ograniczenie konstrukcyjne). Otóż ważną zaletą słupka ruchomego jest światło otworu, które nie jest ograniczone pionowym słupkiem. Tym samym słupek ruchomy stosowany jest prawie zawsze w przypadku drzwi balkonowych, gdzie duże światło przejścia jest pożądane.
 
Jeżeli chodzi o kwestię cenową, to w zasadzie wszystko zależy od producenta. W naszym przypadku, okna PCV mieszczą się w tym samym przedziale cenowym, pomimo konieczności użycia innych okuć, rekompensowane jest to brakiem jednej klamki w słupku ruchomym, jak i mniejszym nakładem materiału.
Jeżeli jednak chodzi o okna drewniane, koszt materiału na słupek stały wręcz nieznacznie zwiększa cenę stolarki.
Różnice jednak są znikome i nasz portfel w zasadzie ich nie odczuje.
 
Kwestia wyboru więc sprowadza się głównie do decyzji, czy jesteśmy gotowi poświęcić część właściwości okna na rzecz większego prześwitu.