powrót

Kryte zawiasy - krok w stronę estetyki i nie tylko!

Coraz częściej w Okna PCV oraz Okna Drewniane można spotkać się z opisem "kryte zawiasy".

Rozwiązanie to, cieszące się coraz większą popularnością wynika jednak nie tylko z estetyki, jak i z walorów użytkowania.

Zawiasy, jako podstawowe okucie okienne, ma za zadanie zapewnienie bezpiecznego i sprawnego funkcjonowania stolarki, umożliwiając jej swobodne otwieranie i zamykanie. Jednak nie zawsze są to jedyne zadania, jakie zawiasy muszą spełniać.

W przypadku krytych zawiasów, oczywistym atutem, ze względu na ich lokalizację w luzie wrębowym (przestrzeń pomiędzy ramą skrzydła, a ościeżnicą okna), jest ich niewidoczność, czyli eliminuje elementy standardowo wystające.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest wpływ na eliminowanie mostków termicznych, gdyż pozwalają na zastosowanie w sposób ciągły uszczelki okna.

Najistotniejszym często jednak atrybutem jest zwiększona odporność na włamanie. Przy krytych zawiasów, potencjalny włamywacz ma znacząco utrudnione zadanie, gdyż Okna PVC oraz Okna Drewniane uzbrojone w kryte zawiasy uniemożliwiają ich podważenie.

Nie bez poprawy maja się też parametry dźwiękochłonności, oraz można się w takim przypadku obyć bez osłonek zawiasów.
Transport, poprzez eliminację wystających elementów, również staje się bezpieczniejszy.

Kryte zawiasy to konstrukcja w miarę prosta, co utrzymuje ich cenę relatywnie nisko, jak i również montaż i demontaż nie stanowi większego problemu.

Ruch skrzydła - jego obrót na zewnątrz - zajmuje również mniej miejsca, co dodatkowo redukuje przestrzeń potrzebną do jego zamontowania.

Wszystkie te zalety sprawiają, że zastosowanie krytych zawiasów jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem, który możemy dodać do naszych okien.